Всеки управител на хотел има задача да осигури оптимално представяне и добри финансови резултати, но практиката изобилства от примери за неефективни активи, които не носят достатъчно стойност нито на своите гости, нито на инвеститорите си. А стойността за гостите е в правопропорционална връзка със стойността за инвеститорите.
По-долу изброяваме 5 водещи фактора, които влияят на цялостното представяне на всеки хотел:
1. Отлично обслужване на клиенти:
Първо и основно – удовлетворението на гостите е един от най-важните фактори за успех на всеки хотел!
Най-вероятно доволните клиенти ще направят нова резервация и ще споделят положителни отзиви. Благодарение на положителните отзиви, всеки хотел изглежда по-добре пред конкурентите си има възможност да продава услугите си на по-високи цени. Освен това, добрите ревюта стимулират лоялността и ангажираността на служителите. Дори в дестинации със слаба конкуренция, по-високият рейтинг на хотела позволява по-високи цени и води до по-висока заетост.
Има ли нужда да изброяваме повече позитиви от високата клиентската удовлетвореност?
2. Управление на приходите (Revenue Management):
Адекватното управление на цените на основните хотелски услуги, гъвкавите условия, съобразени с периодите на търсене и нуждите на клиентите от различни сегменти, предлагането през широка мрежа за дистрибуция – всички тези фактори са изключително важни за гарантиране на приходи. Мениджърите трябва да обърнат специално внимание да разберат търсенето и факторите, които го движат, за да могат да адаптират дейностите си, да увеличат максимално приходите на заета стая (RevPAR) и общата рентабилност.
3. Удобства, поддръжка и обща атмосфера:
Удобствата, поддръжката, чистотата и общата атмосфера правят впечатление на всеки гост, дори да е дошъл само за кафе в лоби бара. Това далеч не означава, че само един чисто нов хотел може да бъде успешен – напротив. Има много начини мениджърите да създадат по-„ориентирана към госта“ среда в хотела и да положат допълнителни усилия за приспособяване на пространствата към нуждите на клиентите, дори през различните делнични дни или сезони. Това дава ли Ви идеи?
4. Ефективни операции и управление на разходите:
Правилното прогнозиране на заетости, приходи и ресурси е ключов момент за постигане на оптимално оперативно управление и контрол на разходите. Доброто планиране на разходите може да подобри значително крайния финансов резултат или обратно – високите оперативни разходи могат да подкопаят маржовете на печалба. Съответно, внимателното планиране на ресурси и разумното контролиране на разходите са от съществено значение за поддържане на финансовата жизнеспособност и конкурентоспособност на хотела.
5. Стратегии за маркетинг и продажби:
Друг, често пренебрегван, ключов фактор за успех, е разработването на подробен 360° маркетингов план с описани стратегии, цели, позициониране и планиране на дейностите за постигане на заложените цели по периоди. Липсата на маркетингов план е липса на посока, съответно няма как да постигнем цели, които никога не са били определени. Маркетинговият план е ориентир за дейностите през годината, посочва бюджетите за реклама, изисква анализ на резултатите и при добро изпълнение, улеснява значително постигането на повече продажби и по-високи приходи.
Или обобщено – доброто планиране на маркетингови дейности и диверсифицирането на каналите на дистрибуция увеличават видимостта и резервациите за всеки хотел. Използването на онлайн канали за продажба, партньорството с туроператори, участието в подходящи събития и изложения и използването на дигитални платформи за реклама, мейл маркетинг и оптимизация за търсачки (SEO) водят до привличане на повече резервации и ръст на приходите.